V Semilech vznikla unikátní expozice lidového léčitelství
Semilské muzeum v posledních několika letech intenzivně zkoumalo životy a činnost lidových léčitelů v regionu.
Muzeum na toto téma uspořádala již dvě návštěvnicky úspěšné výstavy věnované známé semilské léčitelce Květoslavě Patočkové, a v širším záběru všem léčitelům Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje, kterých se podařilo vypátrat více jak třicet. Vzhledem k velkému ohlasu se muzeum rozhodlo výstavy rozvinout do stálé expozice a zrodil se nápad na vytvoření léčitelsko-bylinkářského areálu v semilské Jílovecké ulici.
Oživení malebného koutu
Muzeum mělo již delší dobu v Jílovecké ulici ve správě červenou roubenku a v ní expozici pilnikářství, kterou se nyní muzejníci rozhodli nahradit tématem léčitelství. Jako výstavní prostor byl získán také protější cihlový domek čp. 186 a za vydatné technické a finanční podpory města Semily byl adaptován pro nový záměr. Dosud zanedbané okolí prošlo také zásadní proměnou a bylo zde založeno několik bylinkových záhonů s desítkami druhů léčivých rostlin. Náležitý prostor je věnován místní léčitelce Květoslavě Patočkové, její činnosti a rodině. Dokonce je zde vytvořena přesná replika její „léčící místnosti“. Atmosféru tohoto tajuplného prostoru s množstvím sošek světců a svatých obrázků doplňuje i autentická audionahrávka hlasu paní Patočkové.
Bohatý program bude také v muzeu
Kromě nové léčitelské expozice jsou na letní sezonu pro návštěvníky připraveny také zajímavé výstavy v hlavní budově muzea. Od června do září vás muzejní průvodci vezmou také na prohlídku věže kostela sv. Petra a Pavla, odkud si můžete prohlédnout Semily z ptačí perspektivy.
Expozice léčitelství bude přístupná od června do září
Prohlídky budou vycházet od hlavní budovy muzea v Husově ulici. Přesné časy prohlídek, program festivalu, ale i doplňující informace o přednáškách, knize a dalších „léčitelských“ aktivitách semilského muzea najdete na webu.