Městské muzeum v Železném Brodě
Informace
Náměstí 3. května 37, Železný Brod, 468 22
V současné době v budově představuje muzeum své sbírky skla a bižuterie, které se váží k místní sklářské výrobě a železnobrodské sklářské škole.
Sklářská expozice nabízí ukázky domácího zpracování skleněné suroviny – výrobu mačkaných a vinutých perlí, broušení a navlékání perlí. Další část expozice představuje činnost železnobrodské sklářské školy, první české sklářské školy založené v Železném Brodě roku 1920. Právě pedagogové a absolventi sklářské školy stáli za specifickým výtvarným projevem železnobrodského uměleckého skla. Jejich vynikající práce z 20.–80. let. 20. století tvoří podstatnou část expozice.
Mezi exponáty nechybějí železnobrodské skleněné figurky Jaroslava Brychty, které se staly jedním ze symbolů města. Současnou uměleckou tvorbu a zároveň unikátní technologii skleněné tavené plastiky, která se zrodila v Železném Brodě, zastupuje galerie děl světoznámých sklářských výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského.
Nejmladší návštěvníci si mohou v dětském koutku vyrobit z korálků jednoduché figurky nebo náhrdelník či náramek podle svých vlastních návrhů. V muzejní prodejně je možné zakoupit typické železnobrodské sklářské produkty. Kromě drobné bižuterie také skleněné figurky, květiny, hutně tvarované plastiky i malované nebo ryté sklo.
Národopisná expozice Běliště
Objekt Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu Běliště dnes sídlí národopisná expozice městského muzea.
Každá z devíti výstavních místností je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí. Běliště bylo vystavěno v roce 1807 a je pozoruhodnou ukázkou pojizerské lidové architektury. V expozici jsou k vidění mimo jiné ukázky malovaného lidového nábytku, lidové betlémy a modely původních měšťanských domů, které stávaly na velkém náměstí v Železném Brodě. Unikátním exponátem je funkční flašinet s pohyblivými figurkami, který hraje devět melodií.
Malí návštěvníci si expozici mohou projít společně s malým průvodcem Bróžou, který jim přiblíží život na Bělišti a společně vyluští tajemnou šifru. V muzejní prodejně je možné zakoupit drobné upomínkové předměty, ale také řemeslnické výrobky – keramiku, tradiční dřevěné, textilní a kovové hračky.