Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou, p.o.
Informace
Husovo náměstí 43, Lomnice nad Popelkou, 512 51
Muzeum se ve svém sbírkotvorném programu zaměřuje na historii a etnografii Lomnicka, dále mineralogické a zoologické bohatství Českého ráje a Podkrkonoší, v galerijní oblasti na díla významných regionálních výtvarníků. Samotnou kapitolou je Památník rodu Šlechtů s ukázkami různých slohů, militárií, porcelánu a obrazů klasiků české malby. Přístupný je pouze s průvodcem, délka prohlídky je cca 40 min.
Základní prohlídka stálých expozic trvá 60min (Etnografie, Mineralogie, Zoologie, Historie města, Památník J. Seiferta, Historie a tradice sportu na Lomnicku, Mýtická hora Tábor, Historie a tradice Lomnických sucharů, Pracovna ředitele spořitelny, Myslivost a lovecké trofeje, Sušírna pláten původní Šlechtovy textilní manufaktury, Modely hradů a zámků Českého ráje, Sakrální umění a Galerie). K nejzajímavějším exponátům se řadí např. jedna z největších kolekcí malovaného lidového nábytku v Čechách, která je zaměřená na bohatě zdobený podkrkonošský typ, dále podmalby na skle s motivy ze života a utrpení světců, polychromované plastiky, skříňkové a mechanické betlémy. Nadregionální význam má kolekce loveckých trofejí – druhá největší v ČR po zámku Konopiště.
V přírodovědné části muzea naleznete zkameněliny fauny a flóry prvohor a druhohor, z drahých kamenů acháty a jaspisy, ukázky pektolitů z největšího naleziště na světě (Želechovské údolí) a ukázky hvězdovců z jediné lokality na světě (Strážník). V oddělení historie města se nacházejí např. archeologické nálezy z pravěku a středověku, pohřební štíty a rakev z období josefínských reforem, kopie listu z Dalimilovy kroniky s nejstarší dochovanou zmínkou o městu Lomnice a informace o architektonickém vývoji této lokality. Expozice mapuje též historické události prusko-rakouského konfliktu v roce 1866 a první i druhé světové války na Lomnicku. K největším zajímavostem se řadí unikátní funkční salónní podlahové „hodiny s vodotryskem“, pokojový orloj, palné a chladné zbraně z 18. – 19. století, neogotický a neorenesanční nábytek a nejstarší dochované dynamo v Čechách z roku 1886 – výrobek lomnické firmy Josef Horák, a také olympijské medaile místních sportovců.
Kromě pravidelného pořádání krátkodobých výstav, koncertů a přednášek nabízíme mimo jiné prohlídky historického jádra Lomnice nad Popelkou s výkladem trvajícím cca 40 min pro 4 až 40 osob, nebo atraktivní noční prohlídky expozicemi.
Možnost parkování bez poplatku i pro autobusy před budovou muzea v centru města.Pro předem hlášené návštěvy rádi otevřeme kdykoli.
Po předchozí domluvě je bezbariérově přístupná výstavní síň ve vstupní hale a 4 expozice v přízemí.