Hrubá Skála

Niedaleko Turnova, w bezpośrednim sąsiedztwie zamku o tej samej nazwie, miejscowość Hrubá Skála. Najstarsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1360 roku. Wioska składa się z ośmiu stosunkowo odległych od siebie osad, które noszą nazwy Bohuslav, Borek, Doubravice, Hnanice, Hrubá Skála, Krčkovice, Rokytnice i Želejov. Tutejszy Urząd Gminy ma swoją siedzibę w zabytkowej willi Řezníčkova vila.
W lesie nad wioską stoi na skalnym ostrogu pałac Hrubá Skála. W połowie XIV wieku został wybudowany przez Hynka z Valdštejna, a później był własnością kilku ważnych rodów szlacheckich. Obecnie pałac jest wykorzystywany jako hotel, ale dziedziniec z pięknym widokiem jest wolno dostępny. Ze wsi do pałacu prowadzi urocza droga, która wije się łagodnie w serpentynach wokół budynku byłego browaru i kilku pałacowych budynków gospodarczych.
W miejscowości nie ma żadnego przemysłu, gości przyciąga tu przede wszystkim przepiękna przyroda Czeskiego Raju, pięknej krainy na środkowym biegu rzeki Izery, która swoją nazwę otrzymała już w 1886 roku. Tereny te są pełne skalnych miast, romantycznych dolin, zamków, pałaców i malowniczej architektury ludowej. Hruboskalskie Skalne Miasto rozciągające się w okolicach wsi jest jednym z jego symboli. Następnym są niedalekie ruiny zamku Trosky. Górą strażniczą Czeskiego Raju jest Kozákov.
Oficjalna strona internetowa: Hrubá Skála – obec v srdci Českého ráje.
Willa Řezníčkova
Architektonicznie interesująca willa właściciela Hruboskalskiego browaru Karla Řezníčka została wybudowana w 1901 roku według projektu czołowego architekta Jana Vejrycha.
Willa, stojąca w południowo-wschodniej części ogrodu z oprawą parkową, ma plan nieregularnego krzyża. Na poszczególnych fasadach są liczne elementy architektury ludowej – ganki, werandy, szczyty i okiennice. Nad głównym wejściem znajduje się fresk z motywem czeskiego patrona św. Wacława na koniu, na południowej stronie jest umieszczony zegar słoneczny i znak browaru. Wschodnią fasadę domu wieńczy wieża z drewnianym krużgankiem, z którego jest malowniczy widok na okolicę. Dwuspadowe dachy willi były pierwotnie pokryte železnobrodzkim łupkiem.
Dom jest rozdzielony na suterenę, dwa piętra mieszkalne i poddasze z pokoikiem, pakamerami i strychem. Poszczególne piętra są połączone eliptycznymi schodami prowadzącymi w wejściowym ryzalicie tak, aby nie zakłócały komfortu mieszkańców domu.
Wnętrza willi wykończono w stylistycznej jedności z ogólną koncepcją budynku. Koszty budowy wynosiły 16 000 złotych.
W 1948 roku, po komunistycznym przewrocie, kilka pomieszczeń zajęła rada narodowa, w 1959 roku willę znacjonalizowano całą i rodzina musiała ją opuścić. W 1992 roku została zwrócona potomkom pierwotnych właścicieli a sześć lat później ją kupił znany turnovski mecenas Bohuslav Horáček i darował ją gminie Hrubá Skála.
Obiekt jest zabytkiem zapisanym w rejestrze Centralnej Listy Zabytków Kultury Republiki Czeskiej (nr 01602553).