Miejscowość Bozkov

Bozkov leży w podgórzu Karkonoszy, w przybliżeniu osiem kilometrów od miast Semily, Železný Brod i Vysoké nad Jizerou. Jego granice tworzy rzeka Kamenice i potok Vošmenda.
Pierwsze wzmianki o miejscowości w źródłach piśmiennych pojawiają się około 1360 roku. Mieszkańcy Bozkova tradycyjnie utrzymywali się z rolnictwa i przerobu lnu, a częste występowanie rudy żelaza tu już od średniowiecza przyciągało też górników. Miejscowość zasłynęła też z pielgrzymek maryjnych a później przede wszystkim z jaskiń Bozkovské dolomitové jeskyně.
Bozkov jest nie tylko miejscem bogatym w historię, zabytki kultury i przyrody, ale dzięki swojemu położeniu i zapleczu jest też miejscem, gdzie warto kilka dni wypocząć. Oferuje aktywności kulturalne i sportowe, dostatek atrakcji znajdą tu też rodziny z dziećmi.
Historia miejscowośći
Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się około 1360 roku, kiedy Cystersi z Kláštera nad Jizerou u Mnichova Hradiště sprzedali ją Haškovi Zvířetickiemu z Lemberka, właścicielowi dóbr semilskich, których częścią już została.
Mieszkańcy Bozkova utrzymywali się z rolnictwa i przerobu lnu. Częste występowanie rudy żelaza przyciągało tu już od średniowiecza również górników i hamerników. Na biegu potoku Vošmendy już od średniowiecza znajdowano rudę żelaza, która przyciągała tu górników i hamerników. Nad potokiem Vošmenda powstała osada górnicza Betkovice, nazywana obecnie Dolní Bozkov lub Podbozkov. W XIX i XX wieku w miejscowości powstały szlifiernie szkła, tkalnia, wytwórnia młynków do kawy i inne przedsiębiorstwa, które zapewniały utrzymanie mieszkańcom. Miejscowość wsławiły też pielgrzymki mariackie do Panny Marii Bozkovskiej, nazywanej też Królową Gór, a później jaskinie Bozkovské dolomitové jeskyně. W 1923 roku Bozkov awansował na miasteczko.
Do interesujących miejsc w miejscowości należy, oprócz barokowego kościoła Nawiedzenia Panny Marii (1690–1693) z krużgankiem widokowym na wieży, również kaplica Sejkorská kaplička z cenną ludową rzeźbą Pieta, oraz źródełko „U Matičky“, któremu przypisuje się lecznicze działanie. W miejscowości znajduje się wiele zabytków architektury ludowej.
Oznakowane trasy turystyczne doprowadzą nas do miejscowości Semily (żółta), Vysoké nad Jizerou (niebieska), Bohuňovsko (zielona, niebieska) i Jesenné. Trasa rowerowa nr 1074 prowadzi tędy od miejscowości Semily do miejscowości Vysoké.
Co odwiedzić w miejscowości Bozkov?
KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ PANNY MARII
Majestatyczny kościół Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii pochodzi z 1693 roku. Został ufundowany przez właścicielkę dóbr hrabinę Marię Polyxenę Desfours, kiedy starszy kościół już nie wystarczał pielgrzymom, którzy przychodzili do posągu Panny Marii Bozkovskiej, nazywanej też Królową Gór. Wieża kościoła ma wysokość 49 metrów i jest dostępna do zwiedzania.
Nauczanie w szkole w miejscowości Bozkov rozpoczęło się w 1749 roku. W 1773 roku gmina zakupiła wspólnie z proboszczem dla szkoły i „dla lepszego zaopatrzenia nauczyciela“ dom nr 40 jako stałe miejsce na szkołę. W jego miejscu w 1786 roku wyrosła nowa szkoła, w której dzieci uczą się do dziś.
DŘEVĚNKA BOZKOV
Drewniany dom z gospodarstwem wybudowano w 1752 roku. Od połowy XIX wieku jest własnością rodziny Farskich i Balatków, którzy dziś w nim prowadzą restaurację i usługi noclegowe. W 2011 roku Dřevěnka została wpisana na listę zabytków kultury.
KAPLICA U MATIČKY
W 1900 roku gmina wybudowała kaplicę w miejscu, gdzie od niepamiętnych czasów biło źródło smacznej wody, której przypisywano uzdrawiającą moc, i do niej przeniesiono figurę Matki Boskiej ze zburzonej kaplicy cmentarnej. Okolica oferuje wypoczynek w zacienionym zakątku.
PODBOZKOV
Dolní Bozkov, zwany też Podbozkov, to część Bozkova leżąca w dolinie potoku Vošmenda. Właśnie w tej części w średniowieczu wydobywano rudę żelaza, powstawały tu hamernie i osiedlali się mistrzowie kowalscy przychodzący z Niemiec. Dziś w części Podbozkov znajduje się rozdroże dróg prowadzących do centrum Bozkova i w kierunku miejscowości Železný Brod, Příkrý, Vysoké nad Jizerou i Semily.
SEJKORSKA KAPLICZKA I PUNKT WIDOKOVY MASARYKA
Kaplica niszowa Panny Marii Bolesnej z 1693 roku stoi w osadzie Cimbál na granicy katastrów Semil i Bozkova (żółta trasa turystyczna w kierunku na Semily). Kapliczkę dwa razy odwiedził T. G. Masaryk, dlatego jego imieniem nazwano niedaleki punkt widokowy, z którego pierwszy czechosłowacki prezydent podziwiał widok na Bozkov, Karkonosze i Kozákov.
Głęboko wcięta dolina rzeki Kamenice jest jak stworzona do uprawiania turystyki pieszej, a od 1912 roku można spacerować po czerwonym szlaku Palackiego. Biegnie od ujścia rzeki Izery w miejscowości Podspálov i dalej pod ruinami zamku Návarov do Tanvaldu.
JASKINIE BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ
Bozkovské dolomitové jeskyně, które w 1999 roku ogłoszono narodowym zabytkiem przyrody, odwiedza rocznie około 70 tysięcy gości z całego świata. Zwiedzanie jaskiń nie jest wymagające fizycznie i bez problemów dadzą sobie radę również mniejsze dzieci. Jaskinie mierzące ponad tysiąc metrów są największym systemem jaskiniowym w północno-wschodnich Czechach. Słyną z bogatych zdobień i największego podziemnego jeziora w Czechach.
ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA DOLINA VOŠMENDY
Trasa okrężna rozpoczyna się na parkingu w miejscowości Bozkov i prowadzi przez rezerwat przyrody Dolina Vošmendy. Najpierw kopiuje niebieski, potem zielony szlak pieszy. Na jedenastu przystankach zapoznaje z tutejszym rezerwatem przyrody, krajobrazem regionu Podkrkonoší, wydobyciem rudy żelaza, wapiennictwem, zjawiskami krasowymi oraz chronioną florą i fauną.
WIEŻA WIDOKOWA U BOROVICE
Wieża na planie kwadratu nad miejscowością Roprachtice została uroczyście otwarta 17 listopada 2009 roku. Na drewniany krużganek, który wybudował miejscowy cieśla pan Pacholík, prowadzi 70 stopni. Rozciąga się z niego piękny panoramiczny widok na Góry Izerskie, Jeszczed, Karkonosze, Góry Orlickie, szczyty Tábor, Bezděz, Milešovka i Ralsko, oraz na dolinę rzek Izery i Kamenice.
PODSPÁLOV i RIEGROVA STEZKA
U zbiegu rzek Izery i Kamenice leży Podspálov. W miejscu stacji kolejowej spotykają się ważne trasy turystyczne, a mianowicie Trasa Palackiego wzdłuż potoku Kamenice, trasa Riegrova stezka wzdłuż Izery i trasa Kamenického stezka po górnym obrzeżu doliny do Semil. Stoi tu też elektrownia wodna, którą wybudowano w 1921 roku według projektu słynnego architekta Emila Králíčka, i do dziś w pełni funkcjonuje.
Z Podspálova prowadzi mierząca 3,5 kilometra trasa Riegrova stezka do Semil. Trasa prowadzi romantyczną doliną Izery i skalistym kanionem Galerie Jizery. Swoją nazwę otrzymała od słynnego rodaka z Semil Františka Ladislava Riegra.
Podbozkov
W dolinie potoku Vošmenda można zobaczyć nie tylko piękną przyrodę, ale również zabytki architektury ludowej, takie jak na przykład były młyn, czy też zabudowania mieszkalne, które zachowały swój charakter z czasów swojego powstania. W dolinie znajduje się też stacja uzdatniania wody zaopatrująca w wodę pitną okoliczne miejscowości, przede wszystkim Semily, Benešov u Semil i Chuchelna, które leżą od tego miejsca w przybliżeniu osiem kilometrów. Na wzgórzu naprzeciwko wiaty przystanku autobusowego można zobaczyć miejscową owczarnię. Stada owiec, spasających miejscowe kwitnące łąki, swego czasu jeszcze podkreślały piękno tej malowniczej doliny.
Historia Podbozkova jest ściśle związana ze wspomnianym potokiem Vošmenda. Wzdłuż jego biegu były bogate złoża rudy żelaza, która w średniowieczu przyciągała górników i kowali. Według niektórych źródeł tutejsza historia wydobycia sięga aż do 1080 roku, kiedy na lesistym wzgórzu na lewo od budynku byłej owczarni benedyktyni założyli mały zameczek a pod nim w dolinie osadę zwaną Bedkovice, której mieszkańcy mieli zajmować się wydobyciem. Zameczek nad Bedkovicami został w późniejszych wojnach zniszczony, ale do dziś część miejscowości Bozkov nazywa się „Na Hrádku“. Ostatnie wzmianki o Bedkovicach dotyczące płatności dziesięciny znajdziemy w księgach parafialnych z 1657 roku.